Tüm gün üzerinde durduğumuz, saatlerce ayakkabı içine sakladığımız ayaklarımıza hak ettikleri değeri veriyor muyuz? 7000 sinir ucu bulunan ayaklarımıza ne kadar özen göstersek az aslında.

Ayaklar İçin Süt Banyosu

 

Tüm gün üzerinde durduğumuz, saatlerce ayakkabı içine sakladığımız ayaklarımıza hak ettikleri değeri veriyor muyuz? 7000 sinir ucu bulunan ayaklarımıza ne kadar özen göstersek az aslında. Ama en azından basit uygulamalarla daha sağlıklı görülen ayaklara kavuşmamış mümkün. Öncelikle ayaklarımızı her gün ılık su ile yıkamalı, soğuk su ile durulamalıyız. Bununla beraber özellikle parmak aralarını kuru tutmaya çalışmamız da yine ayak sağlığımız için önemlidir. Bu şekilde sağlığınıza dikkat ederseniz ayaklarda varis oluşumunu da engellemiş olacaksınız. Varis engelleyici için kullandığınız bu ürünler daha iyi olabilmenizi ve sağlıklı olmanıza yüze yüz katkı sağlayacaktır. Bu yüzden bakımınıza dikkat etmelisiniz. Mantar enfeksiyonlarının gelişmemesi için önemli bu noktaya ayrıca krem sürerken de dikkat etmek gerekir. Özellikle her gece uyumadan önce yağlı bir kremi topuk bölgesine sürüyor olmak önemlidir. Hem ayaklarınızın gün içinde kaybettikleri nemi geri kazandırmış oluruz hem de bebek topuğu görünümüne kavuşmuş oluruz. Ayakların doğal bir şekilde bakımı nasıl olmalıdır konusunda ufak bir araştırma yaptık evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz ayak bakım kürlerinden en işe yararlarını toparladık.

Ayaklar İçin Süt Banyosu

Ayakların doğal bir şekilde bakımı nasıl olmalıdır konusunda ilk değineceğimiz konu süt banyosudur. Sütten gelen güzelliği ayaklarınıza taşımanız için bir limon suyu, yarım çay kaşığı toz tarçın, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve bir bardak sütü ayaklarınızın rahatça girebileceği bir leğene koyup üzerini de istediğiniz miktarda su doldurmanız yeterlidir. Ayarlarınızı hem yumuşatacak hem de rahatlatacak bu yöntemle ayaklarınıza hak ettiğiniz özeni göstermiş olursunuz. Ayaklara bu şekilde bakım yapabilirseniz eğer çoğu insanda görülen varisler de ayakarınızdan geçmiş olacaktır. Çünkü bu tarz ayak bakımı sayesinde ayaklarda oluşan ayak varisi de ortadan kalkabilecektir. Çünkü bakım her zaman için sizin sağlıklı olmanıza yardımcı olabilecektir.

Mucizevi Yağlar

Badem yağı, zeytinyağı, buğday tohumu yağı ve okaliptüs yağını koyu renk bir şişe içinde karıştırırsanız ve bu karışımı haftada iki kez ayaklarınıza masaj yaparak uygularsanız da bebeksi ayaklara kısa sürede kavuşmuş olursunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken konu ayak parmaklarınızın arasına bu karışımın girmesini engellemeniz gerektiğidir. İleride oluşacak mantarienfeksiyonların önüne de geçmiş olursunuz bu sayede.

 

Yerel Haberler